I Here For U & 4 Ever Afther

فرق بین انیمیشن ژاپنی و غربی چیست؟ . . .

نویسنده : mehdi mohajer | تاریخ : 02:00 قبل از ظهر - 1390/12/15

فرق بین انیمه ژاپنی و غربی چیست؟ . . .نظر تخصصی  Mohajer4ever: جالبه برای این که این دو تا خیلی فرق می کنند و با با وجود این که من به تازگی قهرمان دنیای کودکیمو پیدا کردم (*_-_ Dragon Ball & Iuyasha  _-_*) قرار گذاشتم که از کارتون های مسخره تلوزیون بکشم برون و بکنم توی انیمه . . .

شاید بشود گفت انیمشن رو به دو قسمت ژاپنی و غیر ژاپنی می توان تقسیم کرد. ژاپن که همیشه در همه چیز استایل خودش را داشته در این مورد هم کاملاً شکل و سبک خود را تثبیت کرده.

ولی حالا فرق بین این دو عموماً در چیست؟


اول از همه داستان. در انمیشن های غربی اصولاً داستان کوچکی روایت می شود و طبق آن داستان کوچک داستان های فرعی شکل می گیرد. یعنی داستان کوچکی را در قالب بزرگ پرورش می دهند. مثل بتمن که داستان اصلی آن مردی است که با توجه ثروت و امکانات لباس خفاشی به تن می کند و با آدم بدها می جنگد. یا اسپادرمن که کسی را عنکبوت نیش می گیرد و بعد آن قدرت های عنکبوتی پیدا می کند و باز هم با آدم بدها می جنگد. اگر بقیه شخصیت های غربی را هم مرور کنیم به همین روند می رسیم. در این انیمه ها داستان بلند و مصوّری وجود ندارد. هر قسمت با قسمت بعد متفاوت است و هیچ فرقی نمی کند شما حتی از قسمت 130 به بعد بشینید و کارتون بتمن را ببینید. چون هیچ روند و داستان کلی در این انیمشن ها وجود ندارد. یک روز مرد پنگوئنی دشمن بتمن می شود، فردا زن گربه ای. و از آخر هم قهرمان داستان پوز همه آنها را به خاک می مالد.

از آن طرف انیمشن های ژاپنی کاملاً روند متفاوتی دارند. در انیمشن های ژاپنی یا انیمه داستان بلندی در غالب کوچک به خورد بیننده می رود.چیزی در انیمه به وفور وجود دارد تخیل بدون مرز است. تخیلی که انگار هیچ وقت تمامی ندارد.


برای مثل انیمه در حال پخش Deadman Wonderland را در نظر بگیرد. شاید اگر داستانی از انیمه را بخواهیم تعریف کنیم بگوئیم "جایی که زندانی های محکوم به مرگ را در آن باید کارهای ترسناک بکنند و مردم روی آنها شرط بندی می کنند." ولی آیا همه داستان را شما تعریف کردید؟ آیا کل داستان همین بود؟ موضوع قدرت عجیب به اسم گناه کبیره، مرد قرمز، یا آبنبات ها و..... شاید اکثراً وقتی از شما داستان انیمه را می پرسند یا نمی توانید جواب دهید یا قسمت کوچکی از آن را می گویید. برای همین است که ناروتو را نمی توان از قسمت 130 به بعد دید. چون روند دنباله دار و با بازگشت به قبل است. البته دفترچه مرگ این وسط استثناء است.


-----------------------------------------------------------

خب حالا دنباله بحث. قرار بود مزبت و معایب هر کدام را بررسی کنیم. واقعیت این است که مزیت هر مدام معایب آن هم خواهد شد. برای مثال در انیمه های غربی سادگی داستان باعث می شود کودکان راحت با ان ارتباط برقرار کنند یا ان را درک کنند. ولی از آن طرف برای مخاطب بزرگسال دیگر بعد از چند قسمت حوصله دیدن انیمه از دست می رود. یکی دیگر از مزایای انیمیشن های غربی باز بودن دست نویسنده است برای پایان کار است و احتیاجی به تفکر آن چنانی نیست.

حالا در انیمه های ژاپنی، یکی از بزرگ ترین مشکلات انیمه ها همین تخیل بیش از حد است. یعنی نویسنده نمی تواند این همه تخیل را به سر منزل مقصود برساند. در انیمه کوتاه چیزی که اتفاق می افتد این است که اکثراً آخر انیمه به جواب دادن سوالات درون آن صرف می شود. به طوری که وقتی کار تمام می شود تازه بیننده منتظر شروع داستان می ماند. در انیمه بلند داستان تنها به روال ادامه دادن می گذرد و هیچ گونه نشانی از پایان دادن به کار دیده نمی شود. دلیل آن هم شاید این باشد که نویسنده نمی داند باید با آن چه کند. دلیل آن هم باز مخلوط کردن بیش از حد انواع تخیل در آن است. این موضوع در سریال لاست به وضوح چشم می خورد که کاملا مشخص بود نویسنده برنامه ای برای پایان کار ندارد.

مزیت هم که کاملا مشخص است درگیر کردن شدید مخاطب با داستان به طوری که اکثراً با دیدن چند قسمت ببیننده به طرز عجیبی درگیر آن می کند.

منبع و مخزن ما
دسته بندی : ایمه و منگا . . . ,
 
 
 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic